Może już wiesz jaki wkład kominkowy wybrać? Tak rzeczywiście nie jest to banalna sprawa. Przede wszystkim jest wielu producentów wkładów, każdy producent ma dużo ciekawych rozwiązań – to sprawia, że różnorodność wkładów jest po prostu ogromna. Żeby nie być gołosłownym wymienię np. kilku producentów: CJ Blok Sp. z o.o. – Głogów Małopolski, FONTE FLAMME, FONTE-FLAMME, LAUDEL, ROCKWOOL, SUPRA. To producenci nie jedynie z Polski, ale też z całej Europy.

Faktycznie – ale na jakie elementy samych wkładów kominkowych należy zauważyć? Jakiego rodzaju cechy powinny mieć dobre wkłady kominkowe? Na pewno najpierw trzeba zauważyć na przeznaczenie paleniska. Może to być na przykład dekoracyjne bądź jako podstawowe bądź jedyne źródło ciepła. Naturalnie nadzwyczaj istotna jest wielkość paleniska bądź kształt fasady ( m.in. trapezowa lub piętrowa ). Jakiego rodzaju jeszcze są różnice we wkładach kominkowych? To choćby rodzaj ścianek przeszklonych z szybą boczną i z trzema szybami.

Wkłady kominkowe da się również podzielić ze względu na wykończenie fasady: mosiądz polerowany, złocenie. Są też różnorakie sposoby otwierania drzwi, chociażby dzielone na dwie części, chowane za palenisko. Jest również sporo dodatkowych funkcjonalności wkładów, na przykład regulacja procesu spalania itd. Są również różne sposoby wybierania popiołu ( na przykład zsyp popiołu do piwnicy.

Z wyjątkiem tego w niektórych przypadkach jest możliwości wykonania rozprowadzenia ciepła. Pożądane byłoby też skupić uwagę na parametry techniczne takie jak choćby moc nominalna, sprawność grzewcza. No i niezwykle znacząca jest trwałość danego wkładu kominkowego. Po czym ją rozpoznać? Dając za przykład po ilości lat udzielanej gwarancji. Najlepsze: kasety kominkowe, naścienne wkłady kominkowe, wkłady kominkowe, wkłady żeliwne do kominka, wkład kominkowy narożny, wkład kominkowy z unoszona szybą, wkłady kominkowe tradycyjne.